19 Eyl 2015

Konveyör Operatörü

0 Yorum

Meslek Ana Grubu : TESİS VE MAKİNE OPERATÖRLERİ VE MONTAJCILARI
Meslek Alt Ana Grubu : SÜRÜCÜLER VE HAREKETLİ MAKİNELERİN OPERATÖRLERİ
Meslek Grubu : TARIMSAL AMAÇLI HAREKETLİ MAKİNELER İLE DİĞER HAREKETLİ MAKİNELERİN OPERATÖRLERİ
Meslek Birim Grubu : Forklift vb. Yükleme-boşaltma yapan araçların operatörleri

Meslek Tanımı : 
Çeşitli tip malzemeyi depoda veya yeraltından işleneceği yere gönderen veya yüklenecek malzemeyi sevkeden, malzeme veya mamullerin kısımlar arasında naklini sağlayan veya taşıma araçlarını yükleyip boşaltmada kullanılan bir konveyörü çalıştıran kişidir.

Görev ve İşlem Basamakları :
Konveyör Operatörü işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:a) Malzeme ya da mamulleri konveyöre yüklemek veya yüklenmesine nezaret etmek,b) Konveyör girişini düzenlemek,c) Malzemenin depo veya silolardan akışını sağlamak üzere konveyör oluğunu veya borusunu ayarlamak,d) Konveyörü çalıştırmak ve malzemenin bant üzerindeki hareket süratini ayarlamak,e) Konveyörün otomatik tartısını ayarlamak veya belirli zamanlarda belirli miktarlardaki malzemeyi bantlardan almak için bandı durdurmak,f) Konveyörün normal çalışmasını sağlamak üzere malzeme akışına nezaret etmek,g) Konveyörde arıza olup olmadığını kontrol etmek ve hareketli kısımlarını yağlamak,h) Nakledilen malzemenin tipini ve özelliklerini, işlem süresini ve teçhizatın durumunu belirleyen kayıtlar tutmak,i) Laboratuar analizleri için konveyörle nakledilen malzemelerden örnekler almak,j) Konveyörün ufak arızalarını el aletleri kullanarak tamir etmek. vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

[yukarı]
Yazar Hakkında


Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>